Friday, March 16, 2012

troche kulturalnie czyli.. DE BARRANQULLA CARNAVAL

Chciałabym teraz napisac cos na temat samej Kolumbii, nie tylko o moim wolnym czasie, ktory spedzam tutaj cudownie. Pierwszą kulturalną notkę chcialabym zacząc od ..

KARNAWAŁ W BARRANQUILLI.
Karnawał zacząl się od 18stego lutego i trwał do 21 lutego. Odbył się w najbardziej znanym, karanawałowym mieście BARRANQUILLA. jest to jeden z najwiekszych karanwalow na swiecie, który narodził sie w XIX wieku. Co roku swieto te, odbywa sie w sobote przed sroda popielcową. w tych dniach nie mozna zaznac spokoju. turysci jak i mieszkancy miasta wychodzą na ulice juz poludnie i swietuja do bialego rana. w tych dniach nie mozna mowic o jakiejkolwiek pracy, gdyz wszyscy przezywaja DE BARRANQUILLA CARNAVAL. Kolumbijczycy czekaja na te wydarzenie caly rok. Szyją stroje, robią maski, wystawiaja sztuki oraz gotują aby wszystko bylo perfekcyjne.
Jezeli chodzi o muzyke- jest to najczesciej muzyka Kolumbijska, salsa, vallenato.
Mowiac o karnavale, nie mozemy zapomniec o WIELKIEJ PARADZIE w sobote i w poniedziałek, na której graja Kolumbijskie zaspoły, szczególnie te z wybrzeza karaibskiego.

Jeżeli chodzi o kostiumy i tańce to najbardziej popularną maską-strojem jest LA MARIMONDA. Marimonda to dlugi nos, wielkie uszy, jasne spodnie ( najczesciej zolte) i kamizelki. Jest to najbardziej popularny stroj, poniewaz wywodzi sie z Barranquilli. Reszte strojow stanowią najczesciej stroje egipskie czy azjatyckie.
Popularnymi tancami na karnawale są : La Cumbia, El Garabato, El Son de Negro, El Congo, El Mapale, El Caiman, El Paloteo, El Gusano, Las Farotas, De Relacion i Las Pilanderas.

Innymi karnawałami, ktore mozemy zobaczyc w Kolumbii to karnawał w Cartagenie i w Bogocie ( Karnawał w bogocie zaczyna sie 6 sierpnia) . Jednakze uwazam, że tradycja to tradycja- jezeli ktos ma zamiar odwiedzic Kolumbie przed środą popielcową DE BARRANQUILLA CARNAVAL jest o b o w i ą z k o w y. !

No comments:

Post a Comment